Ukrayna ‘da Yurtlar ve Kiralık Evler

ukrayna öğrenci yurtları

Ukrayna ‘da Yurtlar ve Kiralık Evler

Ukrayna’da tüm üniversitelerin kendine ait öğrenci yurtları mevcuttur. Öğrenci yurtlarının bazıları üniversite kampusü içinde yer alırken bazıları da üniversiteye 15 20 dakika mesafesindedir. Öğrenci yurtları kız-erkek karma yurtlardır. Yurtlarda koridor ve blok olmak üzere iki farklı sistem vardır.

Koridor sisteminde tuvalet ve banyolar koridorun sonunda olup ortak kullanım alanıdır. Blok sisteminde ise tuvalet ve banyolar iki veya üç oda tarafından ortak kullanılmaktadır. Her iki sistemde de tüm koridorlarda öğrencilerin kullanımına açık mutfaklar yer almaktadır. İsteyen öğrenciler bu mutfaklarda yemeklerini yapabilirler yurtların bazılarında çamaşırhaneler mevcut iken bazılarında ise yoktur. Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler çamaşırhaneleri küçük bir ücret karşılığında kullanabilirler. Yurtlarda öğrenciler genellikle 2-3 kişilik odalarda kalırlar. Odaların temizlik ve bakımı öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Tüm öğrenci yurtlarında giriş ve çıkışlar ilgililer tarafından kontrol edilmekte ve gece saat 11.00’den sabah 06.00’a kadar yurda giriş çıkış yasaktır. Ukrayna da üniversite yurtları klasik ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. İki tip yurtta üniversiteye aittir. Klasik yurtların ortalama aylık ücreti 25-35 $ olup , fiziki şartları ve imkanları çok iyi değildir. Ukrayna da Özel yurtlar özellikle yabancı öğrenciler için idealdir ancak ücreti ortalama aylık 100 $ ve üzeridir.

ilgili içerik Lviv Gece Hayatı

Ukrayna’da okuyan öğrenciler üniversite bünyelerinde bulunan yurtlarda kalır. Bu yurtlarda odalar 2-3 kişiliktir ve 2 oda 1 ortak tuvalet banyo kullanır. Her katta 1 ortak mutfak kullanılır. Yurtların hepsinde sıcak su, kalorifer ve internet var olup 24 saat çalışır durumdadır. Ukrayna da Kiralık evler ucuzdur

Ukrayna’da bulunan yurtlar ülkemiz şartlarından çok çok daha üstündür. Bu yüzden Ukrayna’da ev tutmaktan ziyade öğrenciler yurtları tercih etmektedirler. Ukrayna’da eğitim almaya karar verdikten sonra doğal olarak öğrencilerin aklına gelen ilk soru ” Ben nerede kalacağım?” olur. Ukrayna’da konaklama hiç de öyle zor çözülen bir sorun değildir.

 

Konaklama için genellikle tüm ülkelerde olduğu gibi iki seçeneğiniz olacaktır.

1- Öğrenci Yurtları

Ukrayna‘da eğitim alacağınız üniversitelerin neredeyse tamamının kendine ait yurt kompleksleri bulunmaktadır. Yıllık 250-300 USD maliyeti olan bu yurtlar genellikle 5 katlı olur. Katlarda ortalama 25 oda bulunur. Odalar genellikle 3 kişiliktir. Her katta 2 büyük tuvalet ve 2 büyük mutfak vardır. Öğrenciler bu mutfaklarda kendi yemeklerini rahatlıkla hazırlayabilmektedirler .Banyo ihtiyacını karşılamak üzere katlarda toplu duşlar da bulunmaktadır. Her ne kadar çok lüks ve bakımlı bir görüntüye sahip olmasalar da, üniversite yurtlarında temizlik, ısınma, güvenlik vs. sorunlar genellikle yaşanmamaktadır. Daha rahat koşullar arayan öğrenciler için ukrayna da Özel yurtlar da mevcuttur.

2- Kiralık Evler

Ukrayna’da ev kiralamak oldukça kolaydır. Evlerin neredeyse tamamının mobilyalı olması, ev kiralayan öğrenciler için büyük bir avantaj olmaktadır. Evlerde 24 saat sıcak su ve kalorifer çalışır. Ukrayna’da yaşamanın en avantajlı noktalarından biri ise evlerin aylık su, telefon, ısınma vs ücretleri toplamının ortalama 20 USD geçmemesidir. Ev kiraları şehre ve semte göre değişir. 1 2 odalı evlerin aylık kiraları evin ve içindeki eşyaların durumuna göre aylık 250 USD ile 400 USD arasında değişebilir.

ukrayna öğrenci yurtları fiyatları, ukrayna öğrenci yurtları, kiev öğrenci yurtları fiyatları , kiev öğrenci yurtları, lviv öğrenci yurtları fiyatları, lviv öğrenci yurtları, harkov öğrenci yurtları fiyatları, harkov öğrenci yurtları, odessa öğrenci yurtları fiyatları, odessa öğrenci yurtları, sumy öğrenci yurtları, ternopil öğrenci yurtları

öğrenci yurtlarıöğrenci yurtlarıöğrenci yurtları

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI