Ukrayna’dan Ceviz İthalatı

ceviz

ukrayna’dan ceviz İthalatı   birçoğumuzun bildiği üzere dünya üzerindeki en kaliteli ve en ucuz cevizlerden birisidir.  Kabuklu ve kabuksuz olarak temin edebileceğiniz cevizin bir çok kalitesi bulunmaktadır. Ülkenin hemen hemen her şehrinde bulunan ceviz ağaçları ile ukrayna’dan ceviz İthalatında dünyanın sayılı merkezlerinden biri haline gelmiştir. İnce kabuklu olarak bilinen 3 cm ve üstü kalibrasyondaki cevizler makul olarak kabul edilmektedir. Ayrıca esmer ceviz ve beyaz ceviz olarak bilinen cevizlerde de genel oran esmer %60-70 beyaz %30 -40 olarak bilinmektedir.

ukrayna’dan ceviz İthalatı 

ceviz ukrayna

Eylül ayının sonuna doğru toplanan cevizler, büyüklük ve kalitelerine göre ayrılarak boyutlarına ve iç renklerine göre başta ülkemiz olmak üzere dünyanın dört tarafına gönderilmektedir.

2017 yılı yeni sezon kabuklı cevize ait piyasadaki fiyatlar aşağıdaki gibidir: Talep edilen tonaja, teslim şekline, ödeme şartlarına, daha önceki alış verişlere ve Ukrayna’daki satıcılara göre ücret değişiklik gösterebilir.

  • 26mm+ kalite kontrolü yapılmamış kabuklu ceviz: 1.40 USD/kg FCA Tır Üstü (Ukrayna Gümrüklenmiş)
  • 26mm+ kalite kontrolü yapılmış kabuklu ceviz: 1.60 USD/kg FCA Tır Üstü (Ukrayna Gümrüklenmiş)
  • 28mm+ kalite kontrolü yapılmış kabuklu ceviz: 1.70 USD/kg FCA Tır Üstü (Ukrayna Gümrüklenmiş)

2018 Ocak ayı Türkiye gümrük mevzuatına göre kabuklu ceviz için gümrük vergisi 43.2% den 15% e düşürülmüştür, KDV ise 1% dir

Gümrük ve KDV için esas alınacak baz fiyat ise 3.50 USD/kg dır. 2018 Şubat itibari ile bu oran yeniden 1.80 USD/kg a çekileceği söylentiler arasında olsa da  2018 Ocak ayı içinde Gümrük Vergisinin düşürülmesi ile kısa vadede bu gözetim ücretinde değişiklik olmayacağı ağır basmaktadır. Bu konuda sürekli gümrükçünüzden bilgi almalısınız.

Dikkat edilmesi gereken konu

Ukrayna’da cevizler köylülerden alınmakta, kabuklar ince ve sert olmak üzere karışıktır. Kimse kabuğuna göre ayrım yapmaz sadece boyutuna ve iç rengine göre ayrım yapılmaktadır. Büyük ve ince kabuk olanlar genelde iç çevize ayrılmaktadır. Şili ve Amerika’dan gelen cevizlere göre kabuk serttir. Doğal olarak yetiştiği için içi daha dolu ve lezzetlidir, Ukrayna’dan Ceviz İthalatı soğukta yetiştiği için Omega3 bakımından daha zengindir, ayrıca kabuğu parlak görünsün diye kimyasal sulara tabi tutulmamaktadır.

ukrayna’dan ceviz İthalatı Rekabetçi fiyatlardan ceviz ithalatı yapmak ve ithalat için detayları almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ukrayna Romanov Koyunu Makalemizi İnceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI