Ukrayna’da Araba Fiyatları

Ukrayna’da Araba Fiyatları

Ukrayna’da Araba Fiyatları Diğer birçok alanda olduğu gibi Ukrayna ülkemizden çok daha ucuzdur ve Ukrayna’da Araba Fiyatları  oldukça uygundur. Ukrayna’da Araba Fiyatları  tabi ki araba fiyatları da buraya göre oldukça uygundur. Bir de bunun yanına Ukrayna’ya başka ülkelerden araba getirmenin yasak olmamasını eklersek araç fiyatlarının her geçen gün düşeceğini görebiliriz ve düşmektedir de. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Ukrayna hükümeti tarafından araçlara uygulanan vergiler halkın büyük tepkisinin ardından geri çekildi. Eğer Türkiye’deki araçlar ile Ukrayna’daki araçları karşılaştıracak olursak 0 araçlarda Ukrayna %50 daha uygun, 2. El araçlarda ise Ukrayna Türkiye’den %70 daha uygundur.

Ukrayna Araç Fiyatları

İki ülke arasında ki fiyatlar arasındaki bu farkın temel sebeplerinden birisi Ukrayna’nın gelir seviyesinin düşük olması da yatmaktadır. Ülkemizde ise bir araç almak istersek bir araç bedeli kadar da vergi ödemiş oluyoruz. Ukrayna da ise 0 araçların fiyatı uygulanan düşük vergiler sayesinde oldukça ucuz. Örneğin 2017 model bir araç üzerinden örnek verelim. Bmw X5 M Paket modelli araç Türkiye’de 874.300 TL diğer bir deyişle 145.000 Dolar civarlarında iken Ukrayna’da aynı modelli araç 78.000 Dolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araçtan yola çıkarak istediğiniz aracın Ukrayna’da hemen hemen ne kadar ucuza alabileceğiniz tahmin edebilirsiniz. Sadece 0 araçlar değil 2. El araçlar da oldukça uygun fiyata alıcılarını beklemektedir.

Ukrayna’da İkinci El Araba Fiyatları

Ukrayna’da İkinci El Araba Fiyatları oldukça ucuz bir şekilde sunulmaktadır. Vergilerin düşük olması bir yana, diğer Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya getirilen arabaların, vergisiz bir şekilde bu ülkeye giriş yapıyor olması da 2. El piyasasını oldukça aşağı seviyelerde tutmaktadır. Ukrayna araba fiyatları ülkesinin dört bir yanında Litvanya ve Polonya araç plakalı araçları sık sık görebilirsiniz. Trafik esnasında diğer araçların plakalarına dikkate ederseniz araçların %20’sinin yabancı ülke plakalı olduğu görebilirsiniz. Bir örnek daha verelim. 91 model bir Mercedes aracını bu ülke içerisinde sadece 1000$ karşılığında alabilirisiniz. Bir başka örnek olarak 7 – 8 yaşlarındaki bir Passat aracı 5000$ gibi bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

araba-fiyat1

Ülkemizde arabaların bu kadar pahalı olması ve bize çok yakın olan Ukrayna’da arabaların fiyatlarının bu kadar uygun olması insanları harekete geçirmektedir. Birçok kişi Ukrayna’dan araba satın alıp ülkemize getirmek istemektedir. Ama bu hayal edildiği gibi kolay değil. Kolay olmamasının yanı sıra normal vatandaş için oldukça mantıksız olabilmekte. Şöyle ki eğer Ukrayna’da çalışma izni veya oturma izniniz yoksa Türkiye ve Ukrayna vatandaşlığınız yoksa ya da çifte vatandaş değilseniz oradan buraya araba getirmek hemen hemen aynı hesaba gelmektedir. Çünkü arabayı ülkeye sokarken ödeyeceğiniz vergiler ile birlikte fiyat hemen hemen Türkiye’deki fiyatı ile aynı hesaba gelecektir. Ukrayna’da 200,000 TL ödediğiniz araç Türkiye’ye girdiği an 400,000 TL olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Peki, Ukrayna’da araçların fiyatları hangi aralıkta? Türkiye fiyatlarına nazaran 0 araçlarda %50 daha ucuz, 2. El araçlarda ise %70 daha ucuz olduğunu ifade etmiştik. Ukrayna’da en çok giden araç türleri ise Ukrayna Otomobil Üreticileri Birliğine göre Toyota marka araçlar olmuştur. Toyota’nın önceki yıllara göre %62 oranındaki artışı ise dikkate değer.  Toyota markasının ardından ise Renault ve Skoda marka araçlar gelmektedir. Günden güne araç satışları artmaktadır. Araç satışlarının artmasının yanı sıra, Ukrayna ülkesinde yaşayan bireyler, diğer ülkelerden getirdikleri araçlar ile bu ülke içerisinde rahatça yaşayabildikleri için araç fiyatları daha da düşmektedir.

Dışarıdan gelen araçların ülke içine rahatça girişi, hiçbir vergi ile karşılaşmıyor oluşu, ayrıca 0 arabaların da çok düşük vergilerle halka sunulmasının etkisiyle diğer ülkelere nazaran araç fiyatları oldukça düşüktür. Burada araba alınan fiyata, Ukrayna’da aynı fiyata aynı araçtan iki tane alınabilmektedir. 2. El araçların fiyatlarının düşük olmasının en büyük sebebi ise vergilerin yanı sıra diğer ülkelerden gelen araçların rahatça ülke içerisinde gezebilmesidir. Türkiye’deki gibi ülkelerine giriş esnasında vergi yükü ile karşılaşmamaktadırlar. Ancak diğer ülkelerden Ukrayna’ya yapıldığı gibi aynı şey ülkemize giriş esnasında yapılamamaktadır. Başka bir ülkeden araba alıp ülkemize getirmek isterseniz ülkeye girişiniz esnasında ağır vergi yükleri ile karışılacaksınızdır.

Ukrayna’da Araba Fiyatları Ukrayna’da araba kiralama ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI