Odessa İstanbul Park

istanbul park

Odessa İstanbul Park

Geçdiğimiz aylarda Odessa şehir merkezinde İstanbul ile Odessa arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasının 20. yıl dönümüne denk gelen açılış için düzenlenen törene Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Truhanov katıldı.

istanbul park merkez

Odessa İstanbul Park

Poroşenko burada yaptığı konuşmada, Karadeniz’in sadece Ukrayna ve Türkiye’yi değil, ortak hedef ve çıkarlarını da birleştirdiğini söyledi.”Türkiye’ye minnettarım”
Ukrayna ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde istikrarın sağlanmasına çalıştığını belirten Poroşenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ukrayna’nın büyük dostu olarak gördüklerini ifade etti.

Ukrayna pek gelişmiş bir yer değil ama harika parklara sahip bir ülke mesela Ukrayna Uman şehri var.Daha gitmedim ama gideceğim yerler arasında kesinlikle listemde.İnanılmaz güzel parka sahip olan şehir aynı zamanda bir yahudi şehri. Konudan fazla sarpmamak gerekirse geçtiğimiz aylar açılan İstanbul park, Ukrayna’nın diğer parklarına göre ve İstanbul Belediyesinin bütçesine göre biraz vasat kaldığını düşünüyorum,Ukraynalılara göre bu konu biraz tartışılır tabi…

Odessa Belediyesi’nin karşısındaki İstanbul Parkının temeli, Türkiye Cumhuriyeti Odessa Başkonsolusluğu’nun girişimleriyle 2014 yılında atılmıştı. Yenileme çalışmaları için 1 milyon dolardan fazla kaynak aktarıldığı belirtilen parkın açılışına Türkiye’den konukların da davet katıldı.Parkın mimarisinde Osmanlı’yı hatırlatan yapılarda var. Mesela bu fotoğraftaki çeşme gibi

istanbul park cesme

Odessa İstanbul Park

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI