arama

Ukrayna Alfabesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Ukrayna Alfabesi

Birçok ülke ortak alfabe kullanırken bazı ülkelerin de alfabeleri bulunmaktadır. Ukrayna Alfabesi Ukrayna ülkesinin resmi dili olan Ukraynaca yazmak ve okumak için kullanılan bir alfabesidir. Kiril alfabesinin ulusal olan varyasyonlarından oluşmaktadır. Ukraynaca metinler bazen Kiril alfabesi ile telaffuz edilmediğinde Latince çevrilerek okunur hale getirirler. Kiril alfabesi 33 harften oluşmaktadır. İçerisinde 2 yarı ünlü ses bulunur. Ukrayna alfabesi yazım kuralları son etik ilkelere göre düzenlenmektedir. Her harf alfabede genelde bir ses için kullanılır alfabe de 20 ünsüz harf ve 2 yarı ünlü harf bulunmaktadır. inceltme hareketi olarak ise farklı sayı ve harf bulunmamaktadır. Fakat kendinden önce kullanılan 30 harflilerin yöneticisi olarak bilinmektedir. Ukrayna Alfabesi ayrıca belirli ünlüler takip edilirken bazı ünsüz harfler kimi zaman söylenmez ve kural takip edilmez. Bu durumların hepsi alfabenin kuruluş ilkelerine bağlı olarak oluşan durumlar harf aralarında bazı harflerde iki ses için kullanılan harfler bulunmaktadır. Ukrayna Alfabesi diğer Kiril alfabeleriyle eşleştirildiğinde ise çıkan Belarusça süresince Doğu Slav gibi diller de ortaya çıkmaktadır.

Ukrayna Alfabesi

Ukrayna Alfabesi

Ukrayna Alfabesi 19. yüzyılda en zor öğrenilen etimolojik alfabelerden bir tanesi olarak bilinmekteydi. Ukrayna ülkesi uzun yıllar Sovyetler Birliği ve Rusya altında olan bir ülke iken çoğu zaman lehçeleri dil baskısından ötürü Latince olarak telaffuz edilmektedir. Ukrayna halkı tarafından bu durum alfabelerin savaşı olarak da nitelendirilmiştir. Her toplumun kendine özgü bir dili olduğu bir gerçektir. Ancak soğuk savaş dediğimiz diller ve kültürler arasında oluyor.  Dil en güçlü değişimlerden etkilenen unsurlardan bir tanesidir. Kültürler savaşında maalesef güçlü olan zayıf olanı medeniyeti ile kendi medeniyetini işlemektedir. Dünyanın en büyük silahı aslında kültürü yok etmektedir.

Her medeniyetin kendine özgü dili vardır ve Ukrayna Alfabesi de bu ülkenin dilidir. Dil bir ülkenin en zengin mirasıdır. Bu alfabenin kullanımı Latin alfabesi’nden çok daha farklıdır. Hem görsel olarak hemde özellik açısından alfabelerimiz oldukça farklı özelliktedir. Ukraynaca öğrenmek Türkçe öğrenmeye göre bu nedenle daha zordur. Bu ülkede yaşamak için başvurduğunuz da dil önemli bir etken olacaktır.

Sorularınız için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI