arama

Ukrayna’da Kehribar Fiyatları

kehribar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Özellikle ülkemizde tespih, kolye ve çeşitli takı tasarımlarında kullanılan bu değerli taş Ukrayna’da Kehribar Fiyatları cinsine göre değişiyor. Fiyat incelemesine girmeden önce gelin Ukrayna kehribar taşı hakkında biraz size bilgi verelim. Bazı kaynaklar en iyi kehribarın Baltık denizinden çıkarıldığını söylese de bu gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki Ukrayna kehribarının da Baltık denizinden akarsular aracılığı ile geldiği iddia edilmektedir. Yasal kazılarda her sene Ukrayna’da 5 tondan fazla kehribar taşı çıkartıldığı resmi kayıtlarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kaçak çıkarılan kehribarı taşının ise 20 tona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Ortalama kehribar fiyatları 600 dolar ile 1000 dolar arasında değişmektedir. Ayrıca çıkan taşın büyüklüğüne göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Ukrayna damla kehribar

damla kehribar

Daha da zor bulunan ve ender olan fosilleşmiş çam ağacı özü Ukrayna damla kehribar ise en çok tutulan taşlar arasında. Özellikle Türkiye’de en çok tutulan tespih çeşitlerinden olan Ukrayna damla kehribar Ukrayna fiyatları ise 500 dolar ile 1.000 dolara kadar çıkmaktadır. Ayrıca kehribar çeşitleri içinde sıkma kehribar da bilinenin aksine tozların sıkıştırması ile yapılmamaktadır. Doğal olarak kehribar parçalarının başka taşlar ile etkileşiminden ortaya çıkmaktadır. Sıkma kehribar fiyatları ile Osmanlı kehribarı fiyatları da normal kehribar fiyatlarından oldukça yüksektir. Ukrayna’ya baktığımızda birçok kehribar çeşidi görsek de, orijinal kehribar olduğunu anlamak %100 anlamak için laboratuvar ortamına ihtiyaç vardır. Unutmamak gerekir ki, kehribar süs eşyasının yanı sıra ayrıca tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Birçok tıp bilim adamı tarafından kalp ritmini düzenlediği, birçok deri hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Ukrayna’dan kehribar getirmek yasak mı?

Arada sırada haberlerden de takip ettiğimiz üzere Ukrayna’dan kehribar getirmek isteyen ve yasak olduğu için yakalanan birçok Türk vatandaşını görüyoruz. Bu kişiler, karayolu ya da hava yolu aracılığı ile gümrük vergisi vermeden kaçak olarak getirmeye çalışanlar. Boynuna kolye olarak 1 kilogramlık kehribar kolyeyi takıp geçmeye çalışan 1 Türk 10 gün önce yakalandı. Bu yolların yanı sıra yasal olarak Ukrayna’dan kehribar getirmek isterseniz, gümrük firmaları bu konuda size yardımcı olabilirler. Gümrük vergileri ve gerekli evrakları sağlamanız durumunda yasal olarak ithalatını yapabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI