arama

Ukrayna’da Yaşam

ukrayna-yasam-1
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Ukrayna’da Yaşam

Bir üst sokaktaki bir eve taşınacağınız zaman bile mahalle komşularınızı, sokağın imkanlarını ve ortamın kalitesini mutlaka sorgularsınız. Hal böyle iken başka bir ülkede yaşamaya karar verdiğinizde elbette nasıl bir yer olduğunu en ince detayına kadar sorgulamak en doğal hakkınız. Ukrayna yaşam şartları hakkında enine boyuna bir inceleme hazırladık sizler için.

Ukrayna Nasıl Bir Ülke?

ukrayna-yasam

Doğu Avrupa’nın en renkli ülkesi Ukrayna için birkaç kelime ile bir tarif yapmamız istenseydi, renkli, eğlenceli, soğuk, tarihi ve fakir kelimelerini seçerdik. Ukrayna’nın soğuk bir ülke olduğunu hemen herkes zaten biliyordur. Eğlenceli ve renkli kimliği ile ilgili kulaktan dolma ya da üstün körü araştırmalarla biraz bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Ukrayna’ya ilk vardığınızda muhtemelen yaşayacağınız ilk sorun yazı dili olacaktır. Gitmeden peşin peşin belirtelim, Ukrayna Kiril alfabesi kullanıyor. Latin harflerle yazılmış tabela arayarak vakit kaybetmeyin. Ukrayna’da yaşam kolay mı zor mu kısmına geçmeden evvel biraz daha tanıyalım bu ülkeyi.

603,628 kilometrekarelik yüzölçümüne Ukrayna’da 50 milyona yakın insan yaşıyor. Kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 3.862$. Kişi başına düşen milli gelire göre düşünürsek Ukrayna, Türkiye’ye göre nispeten daha fakir bir ülke. Ukrayna’nın remi para birimi ise Grivna. Grivna’nın kısaltması UAH şeklinde. Hemen her yerde bir döviz bürosu bulabilirsiniz Ukrayna’da. Bizim paramız yaklaşık 4 kat daha değerli olsa da giderken yanınızda Dolar veya Euro almanızda fayda var.

Ukrayna Yaşam Maliyeti

Dolar veya Euro üzerinden düşünürsek Ukrayna yaşanabilecek ucuz ülkelerden sayılabilir. Aylık ortalama 200 $ ile hayatınızı idame ettirebilirsiniz. 10 TL’ye taksiye binebilir, yaklaşık 5 TL’ye sigara satın alabilirsiniz. Alkol, sigara ve et ülkemize kıyasla hayli ucuz. Aslında Ukrayna yaşam maliyeti bize uygun geliyor diyebiliriz. Zira bir doktor maaşı 250 $ civarında Ukrayna’da. Onlar için günlük hayatın pek ucuz olduğundan bahsedemeyiz. Tüm bunlara rağmen eğlenmeye ve Ukrayna’da Yaşama bizden daha çok vakit ayırdıkları da kesin.

Ukrayna’da Günlük Hayat

Ukrayna yaşam maliyeti insanların 24 saat ayakta kalmasına mani olmuyor. Ukrayna’da hayat 7/24 devam ediyor. Üstelik alelade bir devamlılıktan bahsetmiyoruz. Hayli renkli, coşkulu ve eğlenceli bir hayat devam ediyor. Son derece çalışkan bir toplum olan Ukraynalılar, gündüz iş yorgunluklarını da gece eğlenerek atıyorlar. Ukrayna yaşam fiyatları hemen herkesin hayatını idame ettirebilmesi için az veya çok yeterli oluyor. Ukraynalıların genel olarak hayatlarından memnun olduklarını söylenebilir. Irkçılık Ukrayna’da yok denecek kadar az. Yaklaşık %52’si kadınlardan oluşan Ukrayna’da kadınlar sosyal hayatın her alanının içerisindeler. İş hayatında da kadınların egemenliğini görebilirsiniz. Tabi bilgi kirliliğinden öteye gitmeyen yayınlar yapanlara aldırış edip de ülkenin %80-85’inin kadın olduğu palavrasına sakın ha inanmayın.

Ukrayna Ekonomisi

Ukrayna girip bir maaşlı işte çalışmak için pek de ideal bir ülke değil; ama bir şirket kurmak ya da farklı yatırımda bulunmak istediğinizde oldukça ideal hale geliyor. Ukrayna’da iş kurmak ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Asgari ücret Ukrayna’da 100 $ civarında. Kamu maaşları da en fazla 350 $ seviyelerine tırmanıyor. Ekonomik olarak büyük bir dar boğazda olmasa da Ukrayna için her şeyin tıkırında gittiğini de söyleyebiliriz. Ha, çorba kaynıyor mu? Kaynıyor… Türkiye’den getireceğini sermaye ile burada ucuz iş gücü ve Avrupa’ya yakın olmanın nimetlerinden faydalanarak bir iş kurmanız mümkün. Eğitim oranı bu ülkede çok yüksek. Ülkenin yaklaşık %97’si üniversite mezunu. Bu açıdan bakıldığında bile, Ukrayna’da bir iş kurmadan başkasının yanında çalışmak pek akıllıca değilken, Ukrayna’da üniversite okumak oldukça mantıklı. Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra aslında Ukrayna büyük bir kalkınma hamlesi ile işleri epey ilerletmiş olmasına rağmen, Rusya ile gergin devam eden ilişkiler ekonomiyi de etkiliyor. Ağırlıklı olarak ekonomisi tarım ve turizme dayanan Ukrayna, sanayileşme konusunda da ilerleme kaydetmiştir. Yüzünü şimdilerde tamamen batı ülkelerine çevirmiş olması ve henüz tam üye olmamasına rağmen Avrupa Birliği ülkelerinde vatandaşları için vizesiz seyahat hakkının olması, Ukrayna’yı geleceği parlak ülkelerden biri haline getiriyor.

Ukrayna’da Kadınlar

Ukrayna kadınları nasıl diye bir soru sormaktan bile imtina edeceğinizi düşünüyoruz. Güzellikleri dillere destan olan Ukrayna kadınları aynı zamanda günlük hayatında her yerindeler. Kadınların iş hayatına katılımı Ukrayna’da oldukça yüksek. Üstelik iş de ayırmıyorlar. Çöpçü bir kadın ya da asfalt işçisi bir kadın görmek sizi hiç şaşırtmasın. Ev hayatında da kadınlar oldukça hamarat. Erkekler çalışmaktan ziyade yatarak vakit geçirmeyi tercih ettikleri için, evin tüm yükü kadınlara kalıyor. Bu nedenle Ukrayna’da çalışanların büyük bir kısmı kadınlardan oluşuyor. Kadınların erkeklerinden yegane beklentisi onlara aşk ile bağlı olmaları ve çocuk sahibi yapmaları. Zaten ilgisiz ve tembel bir kocadan fazlası da beklenemez.

Özetle Ukrayna gündüzü ve gecesi ile gerçekten yaşayabileceğiniz, biraz soğuk, biraz fakir bir ülke. Sizi mutlu edecek pek çok imkanı olan Ukrayna hakkında merak ettiğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz. Ukrayna’yı birebir gelerek keşfetmek, burada bir iş kurmak ya da üniversite okumak isterseniz size sunduğumuz kaliteli danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Ukrayna’da bizimle birlikte kendinizi asla yabancı hissetmezsiniz. Araç kiralama,  havalimanı transferi, gece ve gündüz rehberlik hizmetleri ve avukatlık danışmanlık hizmetlerimiz ile Ukrayna sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI